Görüntü Sensörü Nedir?

Görüntü sensörü, kameranın merceğine çarpan ışığı yakalayan ve kameranızı izlerken görüntülediğiniz video olarak kaydedilen elektrik sinyallerine dönüştüren IP kameranızın bir parçasıdır. IP gözetleme kameralarında, yeni CMOS görüntü sensörlerinde ve CCD görüntü algılayıcılarında bulunan iki tip görüntü sensörü vardır.

Görüntü Sensörleri Nasıl Çalışır?

Işık, kamera lensinizden geçerken, görüntü sensörüne çarpar. Sensör birçok küçük fotoğraf için hazırlanmıştır (her bir fotonun video çözünürlüğünde bir piksel haline gelir) ve her bir ayrı fotonun üzerindeki ışık miktarı videonuzun her bir pikselinde ne kadar ışık olacağını belirler. Bununla birlikte, her pikselin açık / koyu bölümleri, son videoda bir birleşik görüntü oluşturur.

IP kameralar için iki tip görüntü sensörü vardır:

  • CCD (ChargedCouplingDevices) görüntü sensörleri 30 yıldan fazladır ve genellikle eski model kameralarda bulunur.
  • CMOS (Complimentary Metal OxideSemiconductor) görüntü sensörleri, daha iyi HD çözünürlük ve hızlı hareket eden aktivite kaydetmek için yeni teknolojilerden yararlanır ve IP kameraların çoğunda bulunur.
goruntu-sensor-1
bullet-kamera

Görüntü Sensörleri Size Nasıl Yardımcı Olur?

Her IP gözetim kamerasının bir video oluşturmak için bir görüntü sensörüne ihtiyacı vardır. Yüksek kaliteli gözetim videosu için, yeni CMOS görüntü sensörleri, videonuzun yüksek çözünürlüklerde veya nesneler hareket halindeyken bile net kalmasını sağlar.

Recent Posts